W dniach 4-5 października 2018 r. odbyła się konferencja pt. „Wszechstronne wspieranie dziecka z trudnościami rozwojowymi w żłobku – Żłobek bez barier”, zorganizowana przez Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka oraz Miejski Zespół Żłobków w Lublinie. W związku z tym wydarzeniem, mieliśmy zaszczyt gościć w Lublinie przedstawicieli instytucji związanych z opieką nad dzieckiem do lat 3 z całej Polski.
Pierwszego dnia konferencji zaprezentowane zostały niezwykle interesujące wykłady, dotyczące rozwoju psychoruchowego małego dziecka, możliwości jego stymulowania oraz wspierania w sytuacji ujawniania się nieprawidłowości i trudności rozwojowych, a także rozwijania u opiekunów wrażliwości i otwartości na dziecko. Tego dnia również przedstawiciele Miejskiego Zespołu Żłobków w Lublinie przedstawili zasady funkcjonowania oraz osiągnięcia lubelskich żłobków oraz omówili idee naszej pracy z dzieckiem oraz przybliżyli sposoby i możliwości wspomagania rozwoju dziecka, jakie na przestrzeni lat zostały wypracowane i stosowane są w lubelskich żłobkach publicznych.
Drugi dzień konferencji miał charakter interaktywny. Uczestnicy zostali zaproszeni do zwiedzenia nowo otwartego żłobka nr 9, przy ul. Zelwerowicza, gdzie mogli wziąć udział w 8 przygotowanych przez psychologów i opiekunów z lubelskich żłobków warsztatach, będących praktycznym przestawieniem metod i form pracy z dziećmi zarówno prawidłowo rozwijającymi się, jak i wykazującymi trudności rozwojowe. Zaprezentowane zostały min. zabawy z wykorzystaniem metod Batii Strauss, Carla Orffa, Rudolfa Labana, Weroniki Sherborne, zabawy umuzykalniające i sensoplastyczne. Goście mogli także poznać rodzaje oddziaływań, jakie stosujemy w salach Doświadczania Świata: Ocena, Łąka, Kosmos i Leśna Polana oraz w Sali Wspomagania Rozwoju Dziecka.
Wierzymy, że konferencja Wszechstronne wspieranie dziecka z trudnościami rozwojowymi w żłobku – Żłobek bez barier” była dla uczestników okazją do głębokiej refleksji nad ideami pracy z dzieckiem, czasem wymiany doświadczeń i zdobycia nowej wiedzy, a także stała się inspiracją do jeszcze lepszej pracy na rzecz zrozumienia potrzeb dziecka i troski o jego rozwój.