Nie nudzę się w domu
Sytuacja epidemiczna zmusiła dzieci do pozostania w domach. Jak sprawić, aby czas monotonii był dla maluchów wyzwaniem? Proponujemy antidotum na nudę!
Dziecko potrzebuje zachęty, by wykazać chęci i podjąć aktywność. Zabawy plastyczne mogą być bardzo ciekawą alternatywą versus oglądania telewizji. Możliwość tworzenia własnych pomysłów przynosi wiele radości. Ciekawe techniki rozwijają zdolności twórcze. Dzieci kochają wyklejać, malować, wydzierać, stemplować… Stymulują w ten sposób zmysły, rozwijają motorykę dłoni, kreują poczucie estetyzmu. Ponadto rozwijają fantazję, wyobraźnię, zdolności kojarzenia, pomysłowość. Podpowiadamy rodzicom jak ciekawie zaaranżować zabawy z dostępnych w domu materiałów. Pragniemy, by propozycje stały się inspiracją, zaś ekspresja artystyczna dzieci była ujściem wewnętrznej energii wytworzonej podczas długiego pobytu w domu. Pamiętajmy, że pochwała za pracę, jest dla dziecka niemniej ważna jak jej wykonanie.
Sądzimy, że nasi podopieczni będą cieszyli się wraz z rodzicami wspólnie spędzonym czasem. Zachęcamy do chwalenia się powstałymi dziełami! Prosimy o przesyłanie zdjęć prac na e-mail Żłobka nr 9 – zelwerowicza@zlobki.lublin.eu Propozycje państwa będą umieszczone w galerii na stronie internetowej. Zachęcamy do wspólnej zabawy!.
Propozycje różnych aktywności dzieci w domu
Oto kilka kreatywnych zabaw z maluchami. Bez problemu znajdą państwo niezbędne pomoce w kuchennych szafkach. Przesypywanie makaronu, ryżu czy kasz może zapewnić dzieciom wiele radości nawet na kilka godzin. Proszę pozwolić tylko na trochę bałaganu.
Jak widać będąc w kuchni można się dobrze bawić! Polecamy ponadto segregowanie przedmiotów. Dobieranie według określonej kategorii np. można układać je malejąco, rosnąco. Tworzyć sekwencje, zastanawiać się co nie pasuje. Następnie zapraszamy na coś dla ochłody.
Koktajl
Tulipany
Kolejna propozycja związana jest z malowaniem widelcami. W prosty sposób mogą powstać prawdziwe dzieła sztuki. Zachęcamy też do malowania paluszkami.
Motyl
Przepiękne motyle można wyczarować mając ołówek, kawałek sznurka, nożyczki, klej, papier kolorowy. Naucz dziecko składać papier w harmonijkę. Wystarczy związać sznurkiem, skleić klejem i zabawka gotowa!
Biedronka
Te urocze stworzonka są jednym z ulubionych motywów prac plastycznych. Jest to nieco trudniejsza propozycja. Rodzic wcześniej wycina elementy składowe owada.
Kurczaczek
Zabawki dziecięce mogą powstać z przeróżnych materiałów. Czasem przypominają artystyczny kolaż. W kompozycjach wykorzystuje się tworzywa o odmiennych strukturach. Zabawy plastyczno – sensoryczne stanowią naturalną okazję do zabaw i ćwiczeń angażujących zmysły.
Domowy recykling – prace wykonane z rolek po papierze toaletowym
Rolka po papierze to jeden ze surowców, który zawsze w domu mamy. Nie wyrzucaj ich! Tylko spójrz jak można ją wykorzystać.
Rolkowe memo dotykowe
Obklej razem z dzieckiem rolki po papierze. Do tego celu wybierz różne typy materiałów – miękkie, gładkie, śliskie, chropowate, kłujące, gąbczaste, szorstkie itp. Bogactwo proponowanych wrażeń dotykowych na pewno spodoba się malcowi.
Rolkowy segregator
Przyklejone do ściany tuby kartonowe zmieniają swoją funkcję. Stają się sorterami. Klasyfikowanie i segregowanie pozwala na dostrzeganie podobieństw i różnic między przedmiotami. Dzieci mogą dokonywać analiz na poziomie wielkości, koloru itp. Ćwiczą koordynacje wzrokowo – ruchową.
Ekokwiaty
Materiał wtórny można pociąć i bawić się ciekawymi kompozycji. Powstaną w ten sposób np. ażurowe kwiaty.
Lornetka
Praca spodoba się dzieciom lubiącym obserwację. Wystarczy połączyć rolki i bawić się w małego detektywa.
Muchomorek
Z rolki może też powstać zabawka 3d! Proste materiały a efekt gwarantowany. Pamiętajmy, że świat kolorów maluchów jest kontrastowy.
Pszczółki
Wesołe owady powstały z serc. Należy wyciąć je z kolorowego papieru i skleić. Sercowe pszczółki są dekoracją Żłobka nr 9. Czekają na powrót dzieci.
Opracowali:
Urszula Kurek, Monika Kosarzycka,
Karolina Grzegorczyk, Monika Kurzyńska,
Barbara Kubat, Hanna Grabowska,
Agnieszka Wach, Aleksandra Makuch,
Anna Paluch