Wpływ czytania bajek na rozwój emocjonalny dziecka
Czytanie bajek powinno być stałym elementem towarzyszącym dziecku w trakcie jego dzieciństwa. Każde dziecko bez względu na wiek powinno mieć codzienny kontakt z książką, aby móc przenieść się do świata baśniowego, niezwykłego, nadprzyrodzonego.

Czytanie dziecku odgrywa znaczącą rolę w procesie jego rozwoju emocjonalnego, psychicznego i moralnego. Dzięki bajkom, dzieci mają możliwość poznania przygód bohaterów i identyfikowania się z nimi, przeżywają trudności, kłopoty, oraz uczucia postaci bajek.

Poznają, jakie wartości moralne są cenione, rozumieją uczucia wyższe. Bajki wyposażają dziecko w system wartości zgodny w moralnością, gdzie dobro, mądrość, siła, odwaga i uczciwość zwycięża zło, egoizm, głupotę, słabość, oraz uczy, kogo i za jakie zachowanie spotyka nagroda lub kara.

Bogactwo znaczeń i symboli ukrytych w bajkach pełni rolę:
terapeutyczną – poprzez relację i problematykę treści, pozwala na identyfikację z nią oraz znajdowanie indywidualnych dróg rozwiązania,
socjalizacyjną – gdyż przekazuje najważniejsze i najwłaściwsze formy postępowania,
wychowawczą – poprzez historię bohaterów pokazuje taki obrót wydarzeń, który jest dla dziecka zrozumiały i dlatego go wybiera,
rozwija wyobraźnię – baśnie zasilają wyobraźnię dziecka z ukrytych w nich zasobów fantazji, aby dzięki nim dziecko mogło borykać się z własnymi problemami, lękami

Bajki ponadto:
– są dostosowane do wrażliwości dziecka- nie wzbudzają lęku oraz niepokoju
– promują pozytywne, godne do naśladowania wzorce
– uczą szacunku wobec ludzi, innych istot, prawa
– budują pozytywny szacunek do świata
– wzbogacają język malucha i poszerzają jego wiedzę

Bajki i baśnie dość często opisują konflikty oraz morały wewnętrzne, jednocześnie w subtelny sposób dają do zrozumienia jak je rozwiązywać. Forma i treść jest prosta i zrozumiała, nie stawia czytelnikowi żadnych wymagań. Dzięki temu każde, nawet małe dziecko nie czuje się przymuszane do czytania, słuchania a nawet postępowania w taki a nie inny sposób, bajka dodaje otuchy, wiary, budzi pewność siebie i nadzieję na przyszłość.

Dlatego drodzy rodzice dawajcie jak najwięcej okazji swoim pociechom do przenoszenia się w świat zaczarowany, magiczny gdzie dobro zawsze zwycięża.

Psycholog
Małgorzata Trautman

error: Content is protected !!